Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Mr Charles Buhagiar

Back to List

Curriculum Vitae

Hon. Charles Buhagiar is an Architect and Civil Engineer by profession. He graduated from the University of Malta in 1979 and furthered his studies in concrete technology at the Harry Stanger Institute for Materials. 

Hon. Buhagiar was first elected to Parliament in 1987 and has always been elected since then. Between 1996 and 1998, he was appointed Minister on Public Projects and Construction. In this legislature he has been appointed as the consultant to the prime minister on capital projects as well as chairman and Chief Executive of the Building Industry Consultative Council.

In 1983, Hon. Buhagiar established his own company of Consultants - Med Design. 

Hon. Buhagiar is married to Simone nèe Azzopardi and they have a daughter, Estelle.

Electoral History

Sixth Parliament:

Elected on: 13.2.87
Oath of Allegiance: 9.7.87
Dissolution of Parliament: 20.1.92

Seventh Parliament:

Elected in the 7th Division

Oath of Allegiance: 4.4.92

Eighth Parliament:

Elected on: 29.10.96

Appointed Minister of Public Work and Construction: 29.10.96
Ceased as Minister: 7.9.98

Ninth Parliament:

Elected on: 8.9.98

Oath of Allegiance: 24.10.98
Dissolution of Parliament: 10.3.03

Tenth Parliament:

Elected on: 14.4.03

Oath of Allegiance: 24.5.03
Dissolution of Parliament: 14.2.08

Eleventh Parliament:

Elected on: 12.3.03
Oath of Allegiance: 10.5.03
Dissolution of Parliament: 7.1.13

Twelfth Parliament:

Elected on: 11.3.13
Oath of Allegiance: 6.4.13

Dissolution of Parliament: 1.05.17


Sixth Legislature (1987 - 1992)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 04.07.1987
Oath of Allegiance: 09.07.1987
Dissolution of Parliament: 20.01.1992
Seventh Legislature (1992 - 1996)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 22.02.1992
Oath of Allegiance: 04.04.1992
Dissolution of Parliament: 23.09.1996
Eighth Legislature (1996 - 1998)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 26.10.1996
Oath of Allegiance: 05.12.1996
Dissolution of Parliament: 03.08.1998
Positions
Sworn in as Minister for Public Works and Construction - 29.10.1996
Ceased: 03.08.1998
Dissolution of Parliament: 03.08.1998
Ninth Legislature (1998 - 2003)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 05.09.1998
Oath of Allegiance: 24.10.1998
Dissolution of Parliament: 10.03.2003
Tenth Legislature (2003 - 2008)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 12.04.2003
Oath of Allegiance: 24.05.2003
Dissolution of Parliament: 04.02.2008

Electoral Districts

Eleventh Legislature (2008 - 2013)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 12.03.2008
Oath of Allegiance: 10.05.2008
Dissolution of Parliament: 07.01.2013

Electoral Districts

Twelfth Legislature (2013 - 2017)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 11.03.2013
Oath of Allegiance: 06.04.2013
Dissolution of Parliament: 01.05.2017

Electoral Districts