Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Mr Carmelo Buttigieg

Back to List

Curriculum Vitae



Married to Kathleen and have three sons together.

Education:
- Primary School: Xaghra
- Secondary School: Junior Lyceum, Victoria Gozo

Occupations and Appointments:

1973 - 1976:
Armed Forces of Malta

1976 - 1986:
Member of Parliament

1987 - 1997:
Manager in a Catering Establishment

Interests:
Painting, Football, Stamp Collecting

Electoral History

Fourth Legislature (1976 - 1981)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 25.09.1976
Oath of Allegiance: 24.11.1976
Dissolution of Parliament: 09.11.1981
Fifth Legislature (1982 - 1987)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 18.12.1981
Oath of Allegiance: 15.02.1982
Dissolution of Parliament: 13.02.1987