Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Mr Anton Tabone

Back to List

Curriculum Vitae

CV in Maltese 

Appointed the first Minister for Gozo Affairs in 1987. He was re-appointed in the same portfolio in 1992, a post he held up to 1996. Between 1998 and 2008 he served as Speaker of the House of Representatives.

Anton Tabone was elected in the interests of the Nationalist Party in 1966 and sat in Parliament for over forty-two years, initially as a backbencher and successively as Shadow Minister, Minister, and eventually as a Speaker. He was also member of the Nationalist Party Executive Committee, and a member of the now defunct Gozo Civic Council where he chaired several committees of the said Council.

Whilst Minister for Gozo he promoted the regional aspect of the island in the national context and within the Conference of Peripheral and Maritime Regions of Europe (CPMR) where Gozo became a Member of the said Conference.

As Speaker of the House, he promoted Malta’s initiative to establish a Parliamentary Assembly of the Mediterranean and the setting up of its Secretariat in Malta. He undertook with success the difficult transition of Malta’s Parliament from that of a non-Member State to a Member State when Malta joined the European Union in 2004.

Tabone helped put Gozo and the Gozitans’ interests to the fore with the result that nowadays the island’s dimension is being considered at the forefront of both the national policy as well as in the EU territorial dimension.

In 2008, the Membership of the National Order of Merit in the grade of Companion was conferred on Mr Anton Tabone and he was nominated to serve as Acting President of Malta from 2009 to 2012.

Electoral History

Second Parliament:

Elected on: 31.3.66
Oath of Allegiance: 25.4.66
Dissolution of Parliament: 24.4.71

Third Parliament:

Elected on: 17.6.71
Oath of Allegiance: 18.6.71
Dissolution of Parliament: 13.8.76

Fourth Parliament:

Elected on: 25.9.76
Oath of Allegiance: 24.11.76
Dissolution of Parliament: 9.11.81

Fifth Parliament:

Elected on: 18.12.81
Unseated: 26.4.82
Co-Opted: 9.3.83
Dissolution of Parliament: 13.2.87

Sixth Parliament:

Elected on: 13.5.87
Appointed Minister for Gozo: 14.5.87
Oath of Allegiance as Member: 9.7.87
Ceased as Minister: 24.2.92

Seventh Parliament:

Elected on: 22.2.92
Appointed Minister for Gozo: 27.2.92
Oath of Allegiance as Member: 4.4.92
Ceased as Minister: 28.10.96

Ninth Parliament:

Appointed Speaker: 24.10.98
Ceased as Speaker: 24.5.03

Tenth Parliament:

Elected on: 14.4.03
Appointed Speaker: 24.5.03
Ceased as Speaker: 10.5.08

Second Legislature (1966 - 1971)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 31.03.1966
Oath of Allegiance: 25.04.1966
Dissolution of Parliament: 24.04.1971
Third Legislature (1971 - 1976)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 17.06.1971
Oath of Allegiance: 16.08.1971
Dissolution of Parliament: 13.08.1976
Fourth Legislature (1976 - 1981)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 25.09.1976
Oath of Allegiance: 24.11.1976
Dissolution of Parliament: 09.11.1981
Fifth Legislature (1982 - 1987)
Link to Member's page in legislature
Co-opted 18.12.1981
Oath of Allegiance: 29.03.1983
Dissolution of Parliament: 13.02.1987
Sixth Legislature (1987 - 1992)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 13.05.1987
Oath of Allegiance: 09.07.1987
Dissolution of Parliament: 20.01.1992
Positions
Sworn in as Minister for Gozo - 14.05.1987
Ceased: 24.02.1992
Dissolution of Parliament: 20.01.1992
Seventh Legislature (1992 - 1996)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 22.02.1992
Oath of Allegiance: 04.04.1992
Dissolution of Parliament: 23.09.1996
Positions
Sworn in as Minister for Gozo - 27.02.1992
Ceased: 28.10.1996
Dissolution of Parliament: 23.09.1996
Eighth Legislature (1996 - 1998)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 26.10.1996
Oath of Allegiance: 05.12.1996
Dissolution of Parliament: 03.08.1998
Ninth Legislature (1998 - 2003)
Link to Member's page in legislature
Positions
Sworn in as Speaker of the House
Ceased: 24.05.2003
Tenth Legislature (2003 - 2008)
Link to Member's page in legislature
Positions
Sworn in as Speaker of the House
Ceased: 10.05.2008

Electoral Districts