Skip to main content
Parliament of Malta
Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Hon. Michael Frendo MP

Nationalist Party - Eleventh Legislature (2008 - 2013)

Speaker of the House

Curriculum Vitae

Michael Frendo was unanimously elected Speaker of the House of Representatives on the 29 April 2010. He has been a Member of the House of Representatives of Malta since 1987 and served as Minister of Foreign Affairs from 2004 to 2008. He is a signatory of the Treaty of Lisbon in 2007 and was a member of the European Convention on the Future of Europe in 2002/2003.

Dr Frendo has held various ministerial offices in past Governments including as Minister for Transport, Communications and Technology (1994-1996) with responsibility for civil aviation, airports, ports, arterial road construction, science and technology, land transport, shipping, telecommunications and information technology; Minister for Youth and Arts (1992-1994), with responsibility for the Broadcasting, the Arts, Theatre, Sport and Youth; and Parliamentary Secretary (Minister of State) for Youth, Culture and Consumer Protection (1990-1992). In 1995 Michael Frendo served as the President of Eurocontrol.

Born on the 29th July 1955, Michael Frendo graduated in Law from the University of Malta in 1977 (LL.D). In 1978/79 he specialised in European Community Law (LL.M) at the Centre for European Legal Studies, University of Exeter, United Kingdom.

Early in 2003, Michael Frendo was the first Maltese to address the European Parliament in the Maltese language.

Between June 2008 and April 2010, Michael Frendo served as Chairman of the House of Representatives Standing Committee on Foreign and European Affairs having been a member of that Committee from 1999-2003 and having previously chaired this Committee from April 2003 to July 2004. In the period 2003/2004 Michael Frendo was also concurrently an Observer Member of the European Parliament. 

Michael Frendo has also served as First Vice-President of the Joint Parliamentary Committee (JPC) between the Maltese Parliament and the European Parliament and earlier as Chairman of the Maltese Parliamentary Delegation to the European Parliament. 

He was a Member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe between 1987 and 1992.

Dr Frendo has also been actively involved in the Partit Nazzjonalista (Nationalist Movement). He was the Founder/Director of the Partit Nazzjonalista United Kingdom Office in London between 1980 and 1982, and later served as the PN's Director, Press & Media, and Editorial Director at its daily and two weekly newspapers in the period 1982 and 1985.

Michael Frendo is a part time Senior Lecturer in the Faculty of Law at the University of Malta and has lectured in EU Law, Telecommunications Law and Private International Law. He was Managing/Partner of Gatt Frendo Tufigno Advocates between 1997 and 2004.

He has published widely including several books on European affairs: "The Future is Europe" (2003), "Europe,The Case for Membership" (1996), "Malta in the Council of Europe" (1990), "Malta in the European Community - Commercial and Legal Considerations" (1989). He has also published extensively about legal issues relating to Information and Communications Technologies.

 

Electoral History

Sixth Legislature (1987 - 1992)
Link to Member's page in legislature
Elected by casual elections: 13.06.1987
Oath of Allegiance: 09.07.1987
Dissolution of Parliament: 20.01.1992
Seventh Legislature (1992 - 1996)
Link to Member's page in legislature
Elected by casual elections: 22.02.1992
Oath of Allegiance: 04.04.1992
Dissolution of Parliament: 23.09.1996
Positions
Sworn in as Minister for Youth and the Arts - 27.02.1992
Ceased: 28.03.1994
Sworn in as Minister for Transport, Communications and Technology - 29.03.1994
Dissolution of Parliament: 23.09.1996
Eighth Legislature (1996 - 1998)
Link to Member's page in legislature
Elected by casual elections: 26.10.1996
Oath of Allegiance: 05.12.1996
Dissolution of Parliament: 03.08.1998
Ninth Legislature (1998 - 2003)
Link to Member's page in legislature
Elected by casual elections: 05.04.1999
Oath of Allegiance: 26.04.1999
Dissolution of Parliament: 03.04.2003
Tenth Legislature (2003 - 2008)
Link to Member's page in legislature
Elected by casual elections: 08.05.2003
Oath of Allegiance: 24.05.2003
Dissolution of Parliament: 04.02.2008
Positions
Parliamentary Secretary in the Ministry for Foreign Affairs and Investment Promotion - 23.03.2004
Ceased: 02.07.2004
Sworn in as Minister of Foreign Affairs - 03.07.2004
Ceased: 09.03.2008
Dissolution of Parliament: 04.02.2008

Electoral Districts

Eleventh Legislature (2008 - 2013)
Elected by casual elections: 17.04.2008
Oath of Allegiance: 10.05.2008
Dissolution of Parliament: 07.01.2013
Positions
Sworn in as Speaker of the House - 29.10.2010
Dissolution of Parliament: 07.01.2013

Electoral Districts