Skip to main content
Parliament of Malta
Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Hon. Owen Bonnici MP

Partit Laburista - Thirteenth Legislature (2017 - )

Owen Bonnici MP  
Parliamentary Group:  Partit Laburista
Minister for Justice, Culture and Local Government
E-mail Address owen.bonnici@gov.mt

Electoral History

Eleventh Legislature (2008 - 2013)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 17.04.2008
Oath of Allegiance: 10.05.2008
Dissolution of Parliament: 07.01.2013

Electoral Districts

Twelfth Legislature (2013 - 2017)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 10.03.2013
Oath of Allegiance: 06.04.2013
Dissolution of Parliament: 01.05.2017
Positions
Parliamentary Secretary for Justice - 13.03.2013
Sworn in as Minister for Justice, Culture and Local Government - 02.04.2014
Dissolution of Parliament: 01.05.2017

Electoral Districts

Thirteenth Legislature (2017 - )
Elected on: 03.06.2017
Oath of Allegiance: 24.06.2017
Positions
Sworn in as Minister for Justice, Culture and Local Government

Electoral Districts

Political Group in the European Parliament