Skip to main content
Parliament of Malta
Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Hon. Ian Borg MP

Partit Laburista - Thirteenth Legislature (2017 - )

Ian Borg MP  
Parliamentary Group:  Partit Laburista
Minister for Transport, Infrastructure and Capital Projects
E-mail Address ian.borg@gov.mt

Electoral History

Twelfth Legislature (2013 - 2017)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 10.03.2013
Oath of Allegiance: 06.04.2013
Dissolution of Parliament: 01.05.2017
Positions
Parliamentary Secretary for EU funds and 2017 Presidency - 13.03.2013
Dissolution of Parliament: 01.05.2017

Electoral Districts

Thirteenth Legislature (2017 - )
Elected on: 03.06.2017
Oath of Allegiance: 24.06.2017
Positions
Sworn in as Minister for Transport, Infrastructure and Capital Projects - 09.06.2017

Electoral Districts

Political Group in the European Parliament