Skip to main content
Parliament of Malta
Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Hon. Emanuel Mallia MP

Partit Laburista - Thirteenth Legislature (2017 - )

Emanuel Mallia MP  
Parliamentary Group:  Partit Laburista
E-mail Address emmanuelmallia@yahoo.com

Electoral History

Twelfth Legislature (2013 - 2017)
Link to Member's page in legislature
Elected by casual elections: 11.03.2013
Oath of Allegiance: 06.04.2013
Dissolution of Parliament: 01.05.2017
Positions
Sworn in as Minister for Home Affairs and National Security - 13.03.2013
Ceased: 09.12.2014
Sworn in as Ministry for Competitiveness and Digital, Maritime and Services Economy - 29.04.2016
Dissolution of Parliament: 01.05.2017

Electoral Districts

Thirteenth Legislature (2017 - )
Elected by casual elections: 20.06.2017
Oath of Allegiance: 24.06.2017

Electoral Districts

Political Group in the European Parliament