Skip to main content
Parliament of Malta
Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Language: mt   |  Search  |  Contact Us

Hon. Claudette Buttigieg MP

Partit Nazzjonalista - Thirteenth Legislature (2017 - )

Claudette Buttigieg MP  
Parliamentary Group:  Partit Nazzjonalista
Deputy Speaker of the House of Representatives
E-mail Address claudette.buttigieg@parlament.mt

Parliamentary Delegations

Electoral History

Twelfth Legislature (2013 - 2017)
Link to Member's page in legislature
Elected on: 11.03.2013
Oath of Allegiance: 06.04.2013
Dissolution of Parliament: 01.05.2017

Electoral Districts

Thirteenth Legislature (2017 - )
Elected on: 06.06.2017
Oath of Allegiance: 24.06.2017
Positions
Deputy Speaker of the House of Representatives

Electoral Districts

Political Group in the European Parliament