Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Hon. Tonio Borg MP

Partit Nazzjonalista - Seventh Legislature (1992 - 1996)

Minister for Home Affairs

Motions

 

Motions discussed by this Member Sitting
Motion No. 001 - Address in reply to the Acting President's Speech S3 - 07.04.1992
Motion No. 050 - Financial Estimates for the Employment and Training Corporation 1992/93 S66 - 04.11.1992
Motion No. 052 - Financial Estimates of the Housing Authority for 1992/93 S67 - 09.11.1992
Motion No. 070 - General Estimate 1993 - Procedural Motion - Budget Sittings S77 - 03.12.1992
Motion No. 109 - Financial Estimates of Employment and Training Corporation 1993/94 S187 - 27.10.1993
Motion No. 115 - Financial Estimates of the Planning Authority for 1993/94 S196 - 17.11.1993
Motion No. 117 - General Estimates 1994 - Motion that the House do Resolve itself into a Committee of Supply to consider the General Estimates 1994 S212 - 17.12.1993
Motion No. 171 - Motion of No Confidence in the Minister for Justice S321 - 06.10.1994
Motion No. 182 - General Estimates 1995 - Motion that the House do Resolve itself into a Committee of Supply to consider the General Estimates 1995 S373 - 16.12.1994
Motion No. 204 - Information Practice (Regulation) Bill S413 - 24.04.1995
Motion No. 205 - Prohibition of Intercepting Communications Bill S413 - 24.04.1995
Motion No. 241 - Prisons (Amendment) Bill S449 - 31.07.1995
Motion No. 245 - Traffic Regulation Ordinance (Amendment) Bill S449 - 31.07.1995
Motion No. 261 - General Estimates 1996 - Motion that the House do Resolve itself into a Committee of Supply to consider the General Estimates 1996 S486 - 06.12.1995
Motion No. 266 - Private Security Guard and Local Wardens Bill S494 - 12.12.1995
Motion No. 272 - Resolution on Special Needs for Local Councils S542 - 21.05.1996
Motion No. 273 - Dangerous Drugs Ordinance (Amendment) Bill S513 - 26.02.1996
Motion No. 286 - Medical and Kindred Professions Ordinance (Amendment) Bill S544 - 27.05.1996