Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Hon. Julia Farrugia Portelli MP

Partit Laburista - Thirteenth Legislature (2017 - )

Julia Farrugia Portelli MP
Minister for Tourism and Consumer Protection
E-mail Address julia.farrugia@gov.mt

Electoral History

Thirteenth Legislature (2017 - )
Elected on: 03.06.2017
Oath of Allegiance: 24.06.2017
Positions
Parliamentary Secretary for Reforms, Citizenship and Simplification of Administrative Processes​ - 09.06.2017
Ceased: 15.01.2020
Sworn in as Minister for Tourism - 15.01.2020
Ceased: 19.01.2020
Sworn in as Minister for Tourism and Consumer Protection - 20.01.2020

Electoral Districts

Political Group in the European Parliament