Skip to main content
Language: mt  | Contact Us | Search

Language: mt  | Contact Us | | Search

Byron Camilleri

Byron Camilleri  

Curriculum Vitae

Dr Byron Camilleri LL.D. is a member of the Maltese Parliament and the current Government Whip. Dr Camilleri was elected to Parliament in June 2017, having served as Mayor for the locality of Fgura since August 2010.

Dr Camilleri heads the Maltese Parliament’s delegation to the Inter-Parliamentary Union (IPU), and is a member on the Standing Committee on House Business, Standing Committee for Standards in Public Life and the Standing Committee on Privileges.

Dr Camilleri graduated from the University of Malta with Bachelor of Laws (2009), Diploma of Notary Public (2010) and Doctor of Laws (2012), and was subsequently awarded the warrant to practice as an Advocate in 2013. 

Electoral History

Thirteenth Legislature (2017 - )
Link to Member's page in legislature
Elected on: 03.06.2017
Oath of Allegiance: 24.06.2017
Positions
Government Whip - 09.06.2017
Ceased: 15.01.2020
Sworn in as Minister for Home Affairs, Law Enforcement and National Security - 15.01.2020

Electoral Districts